Egy mosolygós hajnalon, kerek erdő közepén vidámat kiáltott a kakukk:
— Mit láttam, pajtikák!? Kakukk! Kakukk!
— Mit, mit, mit? — élénkültek fel a pintyőkék, cinegék, aligébredt madarak.
— Ezüstforrás fakadt a Medvehegy oldalában! Aki nem hiszi, járjon utána! Kakukk!
No, lett erre nagy öröm! Szarvasok, őzek, malackák, mókusok, valamennyien odaszaladtak a Medvehegy északi oldalához csodálkozni. Mert csodálatos volt a forrás! Ezüstös, mint a tündérek könnye, üdítő, mint a tavaszi szél sóhaja, és csevegő, csacsogó, csillámló szökelléssel kőről kőre ugrabugráló, mint egy jókedvű manó.
— Ó, de jó! — göcögött a kövér sündisznó. — Legalább nem kell annyit gyalogolnom néhány korty víz után.
— Nekünk sem kell kimerészkednünk a tóhoz, ha inni akarunk! — örvendeztek az őzek.
— Valóságos áldás ez a forrás! — bólogatott az öreg mókus, mialatt a madarak máris a csőrükkel kapkodták fel a víz ezüstös cseppjeit.
Mindenütt felderült a virágok kedve, amerre utat keresve csörgedezett a váratlan vizecske. Egy sem hervadozott tovább, hanem fölegyenesedett, kiszínesedett az ezüstforrás éltető nedvétől. Mindenki ujjongott. A madarak egész nap erről az eseményről csiviteltek.
Csak egyvalaki akadt az erdőben, aki nem örült a forrásfakadásnak: irigy Orbán, a medve. Azért nevezték így, mert mindig, mindenkire irigykedett, nem bírta elviselni a mások örömét. És mert vidámság és öröm minduntalan akadt valahol a kerek erdőben, ezért Orbánnak napról napra rosszabb volt a kedve. Dühösen brummogott, dúlva-fúlva cammogott fától fáig. Majd megpukkadt, ha egy új virág tarka szoknyácskát teregetett a napfényben. Keserűség rágta a szívét, amikor a szarvas gyönyörű agancsát mutogatta, vagy a fűzfán lakó levelibéka boldog brekegéssel dalolt, mert valami szívdobogtató békaöröme volt. Azt pedig egyszerűen nem bírta elviselni, hogy két mókus dióhéj hajócskát úsztasson az ezüstforrás völgybe csobogó vizén, és az eltikkadt őzek olyan jóízűen igyanak belőle, hogy közben a bokájuk is remeg.
— Ez a forrás abból a hegyből fakadt, amelyikben az én barlangom van! —bömbölt rájuk. — Hogy meritek beledugni a nyelveteket?
A bömböléstől persze senki sem ijedt meg, mert már ismerték az irigy medvét. A vadmalac kikacagta.
— Mit kiabálsz, morcos Orbán? Inkább mosd meg benne a szemedet, hogy szebbnek lásd a világot!
— Na, megálljatok csak! — dohogott magában a medve. — Majd megmutatom én nektek, hogy nem isztok belőle többet, és madár sem súrolja szárnyával a tükrét!
Fogta magát, és egy holdas éjszakán rengeteg mohát odahordott. Elkezdte betömni azt a helyet, ahol a forrás fakadt. Csakhogy a vízsugár erősebb volt, áttört a mohatömítésen.
Irigy Orbán erre kővel próbálkozott. Majd beleszakadt, tüskébe is lépett, amíg odagörgette, de a víz a kő alól is előszivárgott, és csevegve, csacsogva, csúfondárosan szökött meg előle.
Végül az irigy medve tehetetlen mérgében kapta magát, rátelepedett a forrásra, és ült, ült rajta, fogát vicsorgatva:
— Azért sem adom nektek! Azért sem!
Csupa víz lett a bundája, mire jött a reggel — de lám! a víz már alig szivárgott ki alóla.
Az erdő népe csalódottan járt-kelt, az őzek szomorúan nézték a száradó medret. Ahogy az ő kedvük lankadt, úgy derült fel Orbán. Elfelejtette, hogy éhes, álmos, csak ült a forráson makacsul és kényelmetlenül.
Az ezüstforrás vize pedig megunta a dolgot, egyszer csak megfordult odabent a hegy falában.
— Ha erre nem mehetek, keresek magamnak más utat — csacsogta. És keresett.
Már harmadnapja ült irigy Orbán a forráson, amikor hirtelen nagy zenebona támadt. Csörgött a szarka, fütyült a rigó, kiabált a kakukk, csörtetett a vaddisznó, és futva jöttek az őzek.
— Orbán bácsi, keljen fel! Árvíz van a barlangjában!
— Micsoda? — döbbent meg az irigy pára. — Hogyan lenne ott árvíz, hiszen fala, földje olyan száraz, mint a tapló!
— Mégis árvíz van! — bizonygatták. — Ott úszik a mézesbödön a tetején!
— Jaj nekem, jaj! — bődült el a medve. Gyorsan fel akart kelni, de a lábai elzsibbadtak a sok üldögéléstől, és felmondták a szolgálatot. Bele kellett kapaszkodnia a szarvasok sokat irigyelt agancsába, hogy fel bírjon tápászkodni. Így is hármat hemperedett, és mire hazatántorgott, addigra akkora víz állt a barlangjában, hogy ladikázni lehetett volna rajta.
— Ki tette ezt velem? — rázta a mancsát Orbán. — Letépem a fülét, beverem a kobakját!
— Csitt, ne folytasd, irigy medve! — szólt rá az öreg mókus a faágról hiszen a saját füledet cibálhatnád és a saját kobakodat verhetnéd a falba, mert magad okoztad saját magadnak ezt a bajt.
— Még hogy én? — ágált Orbán.
— Te bizony — folytatta a mókus —, mert irigyelted tőlünk az ezüstforrást, útjába csücsültél, hogy tiszta vizét ne élvezhesse az erdő népe. A forrás elfojtott ereje pedig bosszút állt, és betört a barlangodba. Most aztán a tiéd minden cseppje!
— Hapci! — tüsszentett rá nagyot Orbán, mert ráadásul a forráson üldögélve meg is fázott.
A sündisznó a hasa alá dugta az orrát, úgy kuncogott. Az őzek az árnyékba fordították a pofácskájukat, úgy nevettek, mert nem voltak kárörvendők, de örültek a természetadta igazságnak.
Az irigy medve barlangja úgy elázott, hogy ki kellett költöznie belőle. Téli álomra sem hajthatta le benne a fejét.
Vándorbotot fogott hát, és elindult lehorgasztott fejjel másik barlangot keresni. Amint ment, mendegélt, diónyi könnyek potyogtak a szeméből, falevelet rezzentő sóhajok szakadtak fel a melléből. Barlangot nem hiszem, hogy talált volna, de azért valaki biztosan befogadta, aki nem olyan csúnya, könyörtelen szemmel nézte a világot, mint Orbán, az irigy medve.
Forrás: Fésűs Éva: Ezüst hegedű. Szent István Társulat, 2016.