Hallottátok-e már, micsoda zenész a szél? . . . Dudál a kéményben, fütyül a kopár ágak között, hárfázik az erdő fáin.
Hát azt láttátok-e már, mekkora huncut?... Belekap a nénik kendőjébe, bácsik kalapjába, és kifordítja a tarka esernyőket csintalan kedvében!
Jobb ablakon át nézni pajkosságát, mint szembeszállni vele. Akinek pedig óvodába kell mennie, mint Pöttömkének, annak tanácsos jól felhajtania a gallérját, szorosra kötni a sálját és fülére húzni a sapkáját. Sőt, Pöttömkének azt is lelkére kötötte az édesanyja, hogy útközben ne nyissa ki a száját, mert megfázik a torka.
Pöttömke engedelmesen bólintott, zsebre gyűrte két kis öklét, és vállán az óvodástáskával nekivágott a hólé-pocsolyás Pöttyös utcának.
— Zúúú! Húúú! Hííí! — viháncolt a vad szél, és mindenáron meg akarta ijeszteni Pöttömkét, hátha visszafordul. Pöttömke azonban nem ijedt meg, bár alig látott, és a morgó molnármacska lisztesboltja előtt összekoccant a feje Mácsik Ferkó barna sapkás buksijával, aki ugyancsak az óvodába igyekezett.
— Muff! — mondta Ferkó a szája elé kötött sál mögül.
— Ümm-mümm! Uff-muff! — felelte Pöttömke.
— Mummmummm! Umm! — hallatszott újra, mire Pöttömke bólintott.
— Ühüm! Höm-höm! — amiből láthatjátok, hogy tökéletesen megértették egymást, és mind a ketten szót fogadtak a mamájuknak, mert egyik sem nyitotta ki a száját.
Együtt ballagtak tovább, de amint éppen át akartak vágni a Gomba téren, kilépett előttük a kalaposbolt ajtaján egy öreg-öreg bácsi, vadonatúj kalappal a fején.
A haszontalan szél tüstént észrevette. Eddig beérte azzal, hogy szeméttel gurigázott a téren, és hol feldobott, hol megint elejtett egy csavarosan hámozott almahéjat, de most, a vadonatúj kalap láttán egyszeriben ahhoz támadt kedve. Hopp! . . . már le is verte!
A bácsi egyik kezében csomag volt, a másikban bot, és nem tudott utánakapni. A kalap felröppent, mint valami denevér, azután karimájával könnyedén érintve a földet, sebesen karikázni kezdett egy hatalmas tócsa felé, olyan vidámakat ugrálva útközben, mintha a pocsolyán csónakázás lett volna a legszebb álma.
— Jaj, a kalapom! — mondta az öreg-öreg bácsi, és ijedtében tanácstalanul forgolódni kezdett.
Pöttömke száján kibuggyant a nevetés, mert roppant mulatságosnak találta a felborzolt hajú bácsit, és könyökével oldalba lökte Ferkót, hogy ő is izguljon, vajon mi lesz a kalappal? Kikerüli-e a pocsolyát vagy belegurul?
Ferkó azonban megfeledkezve az édesanyja intelméről, tele torokból elkiáltotta magát:
— Fogjuk meg gyorsan, mielőtt a tócsába esik! Te onnan fuss elébe, éri innen szaladok!
— Hííí! — visított a haszontalan szél, mert különös kedve telt a vadonatúj kalapokban, és még egyszer felkapta, hogy cifrán megpörgesse, mielőtt a pocsolyába vágja.
Ez volt a kalap meg az öreg-öreg bácsi szerencséje, mert ezalatt a két kisgyerek odaért. Egyszerre kaptak a kalap után. Pöttömke ügyesen megragadta, Ferkó azonban mellé kapott, elvesztette az egyensúlyát, és totty! ... Kalap helyett ő csücsült a pocsolyába. Csupa sár lett a nadrágja.
Pöttömke nem sokat törődött vele, hanem boldog mosollyal futott vissza a bácsihoz, átnyújtani a megmentett kalapot.
— Ó, milyen aranyos gyerekek vagytok! — hálálkodott a bácsi Pöttömkének, majd kotorászni kezdett a zsebében. — Itt ez a csokoládé ... Az unokámnak szántam, de nektek adom. Felezd meg a pajtásoddal, aki elesett!
— Köszönöm szépen! — ragyogott fel Pöttömke arca a váratlan ajándék láttán, és míg a távozó bácsi után nézett, úgy érezte magát, mint egy hős. Uramfia, mekkora csokit kapott! ... És hozzá tejcsokit, a kedvencét!
Megfordult, hogy kiáltson Ferkónak, de akkor észrevette, hogy kispajtása se lát, se hall, csak szepegve tápászkodik fel a sárból, és búsan nézegeti a nadrágját. Így nem állíthat be az óvodába, haza kell mennie ruhát cserélni.
Pöttömke ekkor hirtelen becsúsztatta a csokit a kabátja nyílásába, szorosan magához szorította, és így szólt:
— Eredj csak haza, Ferkó! Majd megmondom az óvó néninek, hogy elestél és később jössz. Ugyis én vagyok a napos.
— A bácsi mit szólt? — kérdezte Ferkó.
— Azt mondta, hogy aranyos gyerekek vagyunk mind a ketten . .. De siess már!
Mácsik Ferkó megfordult, és szomorúan hazafelé indult.
Pöttömkének még jókorát kellett gyalogolnia az óvodáig, hidegben is nekimelegedve, széllel dacolva. Arra nem is gondolhatott, hogy útközben elfogyassza a csokoládét, de majd az óvodában kettétöri, eldugja a táskájában, ott aztán nem látja meg senki! Addig vigyáz rá, görcsösen szorítja magához, nehogy kiessék a kabátja elejéből.
Az óvoda előszobájában már mind levetkőztek a gyerekek, mire odaért. A kicsinyeknek a nagycsoportos Fontoska segített. Pöttömkéhez is odaperdült:
— Vetkőzz hamar, majdnem elkéstél! — mondta kedvesen, s azzal, mielőtt Pöttömke tiltakozhatott volna, készséges fontoskodással húzta le róla a kabátot. A következő pillanatban összecsapta kicsi tenyerét és felkiáltott:
— Juj! Mi ez a kulimász rajtad?
— Kulimász! Kulimász! — visongattak a gyerekek. — Nézzétek, Pöttömke csupa kulimász!
Odaszaladt az óvó néni, lélekszakadva jött a dajka néni, Pöttömke pedig csak állt, lángoló arccal, tejcsokoládécsíkos ingben, csokoládé-pöttyös mellénykében, forró tenyerében a ragacsos sztaniolpapírt gyűrögetve, és zavarában összevissza kenve még azt is, ami a csokiból megmaradt.
Jaj, de szívesen szétosztogatta volna! Nemcsak Mácsik Ferkónak, mindenkinek! ... Még a cicának is!
De abból a csokiból nem evett senki, mert amikor irigyen a kabátjába dugta, nem gondolt arra, hogy az bizony kényes, olvadékony holmi, különösen akkor, ha titokban akarják elfogyasztani.
Forrás: Fésűs Éva: Ezüst hegedű. Szent István Társulat, 2016.